آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی

آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی

«آیزاک آسیموف» (Isaac Asimov)، نویسنده مشهور کتاب‌های علمی-تخیلی در دهه ۴۰ میلادی مجموعه رمان‌هایی نوشته که از آن‌ها تحت عنوان کتاب‌های «بنیاد» (Foundation) یاد می‌شود. در این کتاب‌ها او رشته‌ای به نام «روان‌شناسی تاریخی» (psychohistory) متصور شده که متخصصان فعال در این رشته با بهره‌گیری از مدل‌های آماری و مطالعه جزئیات ذهن می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند.

برای آسیموف، چنین ایده‌ای آن‌قدر پیشرو محسوب می‌شده که آن را در ۲۰ هزار سال آینده قرار داده است. اما حالا به لطف هوش مصنوعی ، می‌توانیم چنین مواردی را در عمل مشاهده کنیم.

دانشمندان داده با بهره‌گیری از جدیدترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی تلاش می‌کنند که رفتار گروه‌های بزرگی از افراد را پیش‌بینی کنند تا این نتایج را برای سیاست‌گذاری‌های جدید در اختیار مقامات قرار دهند. به‌عنوان مثال، در ژاپن پلیس استان «کاناگاوا» (Kanagawa) با استفاده از هوش مصنوعی متغیرهایی مانند وضعیت آب‌وهوا، رفتار مردم و حتی فعالیت آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی را زیر نظر می‌گیرند تا الگوهای ارتکاب جرم و جنایت را پیش‌بینی کنند و مأموران را از قبل در مناطق موردنظر مستقر کنند.

این تنها یکی از زمینه‌هایی است که هوش مصنوعی به کمک انسان‌ها آمده است. از سیستم‌هایی که با بهره‌گیری از هزاران سنسور اتومبیل‌ها و وسایل نقلیه را برای پیش‌بینی ترافیک زیر نظر می‌گیرند تا چت‌بات‌هایی که به انسان‌ها برای خرید هدیه‌ی موردنظر کمک می‌رسانند، هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند که زندگی و کار خود را به‌صورت هوشمندانه‌تری انجام دهیم

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۰۸
بازدید :483

برچسب ها

مقالات مرتبط با آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی

مقاله مرطبتی با این پست پیدا نشد

بدون دیدگاه برای پست " آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

با عضویت در خبر نامه اولین نفری باشید که از اخبار سایت با خبر بشوید.